AKILLI KONTROL CİHAZI - AKON222

 Akıllı kontrol cihazı elektrikli cihazları uzaktan kontrol edebilen bir üründür.

AKON222 bahçe, tarla, park, sera vb. yerlerin otomatik ve uzaktan sulanması amacı ile kullanılabilir. Evinizdeki çiçekleri uzaktan sulayabilir ve nem oranlarını istediğiniz anda öğrenebilirsiniz. Sıcaklık kontrolü gerektiren ev, iş yeri, ofis, sera, tavuk çiftliği vb. yerlerde tüm elektrikli cihazların, ısıtıcıların, klimaların kontrolü amacı ile kullanılabilir.

Işık sensörü ile yol, sokak , çevre, park ve bahçe aydınlatmalarının hassas aydınlatma kontrolü için kullanılabilir. Hassas ayar sayesinde elektrik tasarrufu sağlar. Evinizin dış aydınlatmalarını 4 farklı moda göre kontrol edebilirsiniz.

AKON222 cihazı 4 farklı moda göre programlanabilmektedir. Programlanması çok kolaydır. Programlamayı telefon, tablet, bilgisayar, televizyon gibi internet erişimi olan cihazlarınızdan yapabilirsiniz.

AKON222 modelinde 2 adet bağımsız çıkış vardır. Her bağımsız çıkış için birer adet 12 volt 1 amperlik besleme çıkışı ve bir adet 220 volt 16 amperlik röle kontak çıkışı bulunur. İhtiyaca göre bu çıkışlardan ikisi aynı anda kullanılabilir. Röle çıkışına sürekli çalışacak bir yük bağlanılacak ise 1kW lık gücü geçmemek tavsiye edilir.

AKON222 cihazı 2000mAh lik 3 adet seri bağlı 18650 şarj edilebilir pil ile çalışmaktadır. 12 volt çıkışlarındaki yük kullanılmadığı taktirde cihaz en az 24 saat güneş paneli desteği olmadan çalışabilmektedir. Güneş paneli ile yeterli güneş altında hiç şarj edilmeden de çalışabilir. Enerji talebine göre 20 watt’a kadar güneş paneli cihaza bağlanabilir. Cihazı şarj etmek için (12-13) volt (1-2) amperlik adaptörler kullanılabilir.

 

Programlama Modları:

1-Sensöre göre : Seçilen sensörün minumum ve maksimum değerlerine göre çıkışa bağlı olan cihaz devreye girip çıkar.

2-Manuel (El ile) : Çalıştırma ve durdurma anlık olarak butonlara basılarak yapılır. Her iki çıkışın çalıştırma ve durdurma butonları ayrıdır. 1. Çıkış ayrıca AKON222 üzerindeki fiziksel buton ile herhangi bir şarta bağlı olmaksızın direkt olarak çalıştırılabilir. Normal zamanda bu buton kapalı durumda olmalıdır yoksa 1.çıkıştaki

3-On-Off (Aç-Kapa) modu : Dakika olarak girilen çalışma ve durma sürelerine göre 1.çıkış kontrol edilir. Girilen tekrar sayısı kadar cihaz belirtilen süreler kadar çalışma ve durma işlemini tekrarlar. Döngü seçilir ise bu çalışma şekli sürekli tekrarlanır.

4-Zamanlayıcı modu : Gerçek saate göre programlamadır. 1.çıkış için kullanılabilir. İstenilen başlangıç çalışma saati ve dakikası, durma saati ve dakikası ekrandaki metin kutularına yazılır. Bu çalışmanın kaç gün tekrarlaması isteniyorsa tekrar sayısı kısmına yazılır. Her gün tekrarlaması isteniyorsa döngü kısmına tik atılır.

Cihazdaki güneş paneli opsiyoneldir. Waterproof özelliği yoktur.

Cihazda 3 adet sensör kullanılabilmektedir.

Sıcaklık sensörü -55 ile +125 C sıcaklıkları arasında çalışabilir. -10 ile +85 C arasında _+ 0.5 C hassasiyet ile ölçüm yapabilir. Sıcaklık sensörünün kablo uzunluğu varsayılan olarak 1 metredir. İsteğe göre kablo uzunluğu opsiyoneldir.

Işık sensörü, ışık şiddetine göre 0 ile 255 değerleri arasında bir değer vermektedir. Tam karanlıkta sıfır değerini verir. Bu rakamsal değerler ile ortamın ışık şiddetine göre çok hassas ayarlar yapmak mümkündür. Sokak lambaları, çevre aydınlatmaları gibi çoklu sistemleri kontrol ederken ciddi ekonomik avantajlar sağlar.

Kapasitif toprak nem sensörü; korozyona dayanıklı, bahçelerde, akıllı tarımda kullanılan toprak nemini hassas ölçen bir elemandır. Kablo uzunluğu varsayılan olarak 2 metredir. Kablo uzunluğu talebe göre opsiyoneldir.

Cihaza uzaktan internet üzerinden erişim www.hepsindenbiraz.com web sitesi üzerindendir. Cihaza internet erişimi için bağlı olduğu internet modeminde kurulumda port yönlendirmesi yapılması gerekir. Uzaktan erişim için internet modeminizin port yönlendirmeyi destekliyor olması şarttır. Aksi takdirde sadece yerel ağınız içinde AKON222 cihazını kontrol edebilirsiniz. Cihaza erişim sağlarken web sitesi üzerinden önce kendi internet ağınıza erişim için sonra da cihazın ara yüzüne erişim için kullanıcı adı ve şifre sorulur. Web erişim şifresi web sitesinin yönetim panelinden kullanıcı tarafından isteğe göre değiştirilebilir. Cihaz arayüz şifresi ise sabittir cihaza yazılım yüklenirken isteğe göre belirlenir. Arayüz şifresi unutulursa cihaza tekrar yazılım yüklemek gerekir. AKON222 diğer akıllı kontrol sistemi ürünleri akıllı priz, kablosuz kamera, kablosuz termostat ile birlikte aynı ağ üzerinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Cihazın kontrol arayüzü aşağıdaki gibidir.

1.çıkış 4 moda göre programlanabilir. 2.çıkış sadece seçilen sensöre göre programlanabilir veya manuel çalıştırılıp durdurulabilir.. Her iki çıkışta istenirse aynı sensöre göre programlanabilir.

 

 

 

Yazar : Serkan TOPALOĞLU

Elektrik Elektronik Mühendisi - Site Admini